תמונת מופע: Summertime  - השירים הגדולים מתוך Porgy & Bess -פסטיבל יפוג'אז

Summertime - השירים הגדולים מתוך Porgy & Bess -פסטיבל יפוג'אז

פסטיבל יפוג'אז 2021
מרכז המוסיקה העירוני תל אביב- יפו (מפת הגעה)
שבת, 26 יוני 2021 בשעה 11:00
מופע זמין גם בחבילה :חבילת 3 מופעים יפוג'אז יוני 2021
מחיר 139 ₪

פרטי הקונצרט

דוד שטרית פסנתר וניהול מוזיקלי

גרגורי ריבקין חצוצרה

אהוד אטון בס  

יונתן רוזן תופים

הגר נבטי שירה

צלמים: איציק בירן, 

*כל התמונות מפורסמות בהתאם לסעיף 27 א לחוק זכויות היוצרים. באם אתם מרגישים נפגעים מפרסום תמונות אלו, אנא הודיעונו מיידית למייל [email protected] ואנו נסירן.

פורגי ובס היא אופרה עממית שהלחין ב-1935 המלחין היהודי-אמריקני ג'ורג' גרשווין ושכתבו דובוס הייווארד ואיירה גרשווין, אחיו של ג'ורג'. האופרה מתארת את חיי השחורים בדרום קרוליינה שבארצות הברית, בסוף שנות ה-30 של המאה העשרים. האופרה הוצגה לראשונה בברודוויי ולאחר מכן יצא הצוות לסיבוב הופעות בפילדלפיה, פיטסבורג, שיקגו ווושינגטון. שירים רבים מתוכה הפכו ללהיטים, שבמרוצת הזמן זכו לביצועים חוזרים ונשנים של ענקי הג'אז והבלוז, בהם לואי ארמסטרונג, אלה פיצג'רלד ומיילס דייוויס. בין שאר השירים ניתן למנות את It Ain't Necessarily So, I Got Plenty o' Nuttin', I Loves You Porgy וכמובן את המפורסם מכל השירים Summertime.  האופרה זכתה לאין ספור הפקות ברחבי העולם ואף עובדה ב-1959 לסרט שביים אוטו פרמינגר, ייחודה של "פורגי ובס" הוא בשילוב שיצר גרשווין בין מרכיבים של מוזיקה תזמורתית אירופאית (עם מוטיבים יהודיים), לבין מוזיקת ג'אז שמקורה בקהילות אפרו-אמריקאיות. האופרה הייתה תחילה שנויה במחלוקת, והיו מבקרים שהאשימו את גרשווין בגזענות, כיוון שהאופרה מציגה סטריאוטיפים מבזים כביכול של שחורים אלא שגרשווין השתמש בתבנית על מנת ליצוק תוכן אמנותי והפך את הדמויות, שהיו מוכרות לכול, לתיאור ריאליסטי של אנשים בשר ודם. במשך הזמן התקבלה האופרה גם בקרב קהילת השחורים בארצות הברית ובמיוחד לאור התעקשותם של ג'ורג' ואיירה גרשווין, על כך שהתפקידים הראשיים יגולמו אך ורק בידי שחורים, ותרמו בכך לנסיקת הקריירה של מספר זמרים שחורים.

.

בראיון לניו יורק טיימס אמר גרשווין: ''האופרה היא על אנשים אמיתיים ששרים שירי עם. בהם משולבים הדרמה, ההומור, הדעות הקדומות, הגישה הדתית והריקודים האותנטיים שמובאים לראשונה אל בימת האופרה... לא שירי עם אמיתיים אלא שירי עם וספיריטואלז שנכתבו במיוחד''.

בחירת כרטיסים

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים